Zámky, závory, rozvory

Zámek je mechanismus, který zajišťuje samotné zamčení, nebo odemčení dveří.Je ovládán cylindrickou vložkou, klíčem (tvarovým, dozickým, nebo motýlkovým), elektrickým pohonem apod.Další dělení je podle typu dveří, do kterých jsou zámky instalovány např. bezpečnostní, interiérové, exteriérové, obyčejné.V případě potřeby lze také instalovat zámky přídavné, zámky s protipožární úpravou, zámky samozamykací (mechanické, elektromechanické, elektromotorické), zámky lištové, rozvorové, trezorové, nábytkové, schránkové apod.Nejčastěji použité jsou použité převážně zámky zadlabávací.

I dnes si ještě někteří lidé neuvědomují, že nestačí vyměnit pouze bezpečnostní vložku pro důkladnou ochranu majetku a zamezení vloupání. Vyměnit vložku je něco jiného něž vyměnit zámek. Od násilného vniknutí do objektu vypáčením nebo vykopnutím dveří Vás někdy může ochránit právě vhodně zvolený zámek. Když se k tomu přidá ještě bezpečnostní vložka a bezpečnostní kování, popř.přídavný zámek, nebo použijete dodatečnou instalaci rozvorového zámku (zpravidla instalovaného na starší, nebo dvoukřídlé dveře), udělali jste pro zabezpečení Vašeho majetku krok správným směrem.Obecně nejbezpečnější zámky jsou používané v bezpečnostních dveřích.O těch se dozvíte více zde.

Níže uvádíme krátké info o nejpoužívanějších zámcích v tuzemsku.

Zadlabávací zámky

Tyto zámky jsou nejrozšířenější variantou zámků ve vstupních bytových dveří.Svojí konstrukcí a cenou patří k těm jednodušším.Ve správném případě jsou certifikovány ve třetí i čtvrté bezpečnostní třídě.Tyto zámky jsou jedno, nebo dvouzápadové, se střelkou, nebo bez, s čepy, s háčky, zámky vratové.Nejprodávanějšími jsou např.: hobes, rostex, fab, euro-elzett, mul-t-lock, nemef.

Lištové vícebodové zámky

V současné době se tyto zámky používají u moderních plastových a dřevěných dveří. Výhodou je, že lišta slouží jako výztuha proti kroucení těchto materiálů, které reagují na vlhko a chlad či teplo. To je důvod, proč se nedoporučuje na tyto dveře montovat jiný typ bezpečnostních zámků. Lištové zámky se liší tvarem uzamykatelných bodů (kolíky,čepy, háky), jejich počtem, roztečí (nejčastěji 92mm), šíří lišty a dormem (backsetem), což je vzdálenost vložky od hrany dveří. A také samozřejmě použitým materiálem a kvalitou výroby.Bohužel u mnoha plastových dveří, které se nachází především v novostavbách, jsou nainstalovány méně kvalitní lištové zámky, které mají krátkou dobu životnosti. Ty se pak musí často seřizovat, opravovat a nebo po krátké době vyměnit.Mezi nejpoužívanější výrobce zámků patří: winkhaus, rotto, gu-bks, kfv, hobes, abloy, schuring, maco, fuhr.

Samozamykací zámky

Nejčastěji používanými samozamykacími zámky z důvodu nejlepšího poměru cena/výkon jsou samozamykací zámky mechanické.Samozamykací zámek je výborným řešením pro bytové domy kde je velký pohyb lidí a tudíž se zvyšuje nebezpečí, že dveře zůstanou odemčeny a nalákají zloděje.U samozamykacího zámku dojde k automatickému uzamčení při každém zavření dveří.Při tomto úkonu je do těla zámku zatlačena o protiplech zajišťovací střelka.Tím dojde k automatickému vysunutí závory a zablokování střelky.Tato střelka je oboustraná a umožňuje namontovat zámek na pravé i levé dveře.Při odemykání z venkovní strany je zapotřebí odemykat odpovídajícím klíčem.Vnitřní strana má tzv. panikovou funkci, což umožňuje otevřít dveře pouhým stlačením kliky.Tyto zámky lze koupit od výrobců např.: assa abloy, bera, ces, winkhaus a další.

Přídavné zámky

Vstupní dveře můžeme dodatečně zabezpečit přídavným zámkem.Toto řešení je cenově dostupné a velmi snadné pro montáž.Můžete si vybrat z několika povrchových úprav.Zámek se skládá z cylindrické vložky, která je umístěna z venkovní strany a může být také vybavena ochranou proti odvrtání, a ze samotného těla zámku s ovladačem pro snadné odemčení a uzamčení zámku.Tyto zámky lze montovat na dveře jednokřídlé, dvoukřídlé, dřevěné i plechové.Tyto zámky poskytují dodatečné zabezpečení dveří a z pravidla se prodávají s certifikací pro bezpečnostní třídu 3.Nejznámějšími jsou: fab 1572, 1576 nebo OS2.

Celoplošná závora FAB

Tato závora spadá do skupiny prvků s výrazným zabezpečením Vašeho majetku.Montuje se z vnitřní strany vchodových jednokřídlých dveří (pravé i levé provedení).Závora chrání dveře před násilným vnikem zvenčí přes jejich celou šíři.Zabraňuje násilnému vyražení a také jejich vysazení z dveřních závěsů.V kombinaci s vhodnou cylindrickou vložkou se ochrana ještě zvyšuje.Vložka v této závoře je chráněna bezpečnostním štítem, který ji chrání před odvrtáním a vylomením.Přes tuto vložku se závora zvenku i zevnitř uzamyká.

Vícebodové rozvorové systémy

Vícebodové rozvorové zámky splňují nároky na vysoké zabezpečení vstupů do bytů, domů, kanceláří, firem a dalších objektů.Montují se na stávající dveře, prakticky všeho druhu (pravé, levé, jednokřídlé, dvoukřídlé).Ovládají se pomocí cylindrické vložky a tzv. trezorového zámku, případně se tento zámek ovládá “motýlkovým”, nebo “píchacím” klíčem.V druhém případě cylindrická vložka není součástí zámku.Tyto systémy mají zvýšenou odolnost proti odvrtání a rozlomení vložky, vyhmatání planžetou, (v závislosti na použité vložce), proti leptání kyselinami, vyháčkování a vysazení dveří z pantů, vypáčení, vykopnutí a roztažení zárubní.Tyto systémy jsou certifikovány ve třetí a čtvrté bezpečnostní třídě.Renomovaní výrobci těchto systémů jsou:. CR, CISA, ATRA, MOTTURRA.

Chcete si pořídit nový zámek na dveře , máte potíže se stávajícím, nebo chcete zvýšit úroveň Vašeho zabezpečení? Zavolejte nám na tel. 777 287 498 a my Vše zařídíme za Vás.

bezpečnostní zámky

značky zámků