Jak správně vybrat bezpečnostní kování na dveře

kování na dveře

Každé vstupní a bezpečnostní dveře by měly mít i odpovídající kování, aby opravdu splňovaly podmínky pro zabezpečení. Jak tedy postupovat při výběru toho správného? Bezpečnostní kliky mají sloužit především k ochraně Vašeho majetku a tudíž je potřeba dodržet určitá pravidla a postupy. Každý typ této kliky je testován Národním bezpečnostním ústavem (NBÚ) a podle odolnosti je mu přidělen certifikát s bezpečnostní třídou, do které spadá.

Nejprve pár termínů na vysvětlenou

Co je bezpečnostní kování?

Bezpečnostní kování (dveřní štít) je druh kliky, který je montován na vstupní, vchodové nebo bezpečnostní dveře a musí splňovat určité požadavky na odolnost proti násilnému vniknutí (aby co nejlépe ochránil cylindrickou vložku a zámek samotný před napadením), podle nichž je zařazena do určité bezpečnostní třídy. Aby k určitému typu kování mohl být vystaven certifikát, musí projít řadou zkoušek, kde se testuje odolnost proti mechanickému poškození. Pokud nějaký druh kování nemá tento certifikát, nemůže se považovat za bezpečnostní.

kliky na dveře

Jaké jsou typy bezpečnostních kovaní ?

Podle provedení rozlišujeme dva hlavní typy bezpečnostních kování.

  1. Rozetové bezpečnostní kování nebo-li dělené, kde je oddělena klika od vložky.
  2. Štítové bezpečnostní kování které spojuje kliku s vložkou v jeden celek. V tomto případě je při výměně důležitá rozteč kliky a vložky.

Oba typy jsou vyráběny s překrytím vložky i bez. Pro vyšší zabezpečení se doporučuje kování s překrytím, neboť chrání zámek respektive cylindrickou vložku proti jejímu odvrtání, vylomení i vyhmatání.

 

Co může být užitečné při výběru bezpečnostního kování?

Z hlediska využití všech ochranných prvků na maximum, je dobré tyto prvky sjednotit v bezpečnostní třídě. Prakticky to znamená, že na dveřích třetí bezpečnostní třídy má být kování a cylindrická vložka také 3. bezpečnostní třídy. Toto sjednocení požadují i některé pojišťovny.

Důležité parametry při koupi kování

Před nákupem štítového kování, a nezáleží na tom zda je bezpečnostní či nikoliv, je potřeba správně změřit rozteč mezi osou kliky a osou otáčení klíče. Nejčastěji používaná kování mají rozteč 72mm a 90mm, bezpečnostní i 92mm. U rozetového kování rozměr rozteče nepotřebujete. Jak správně změřit rozteč naleznete   popsáno zde.

Další potřebný rozměr je tloušťka dveří. Ta je důležitá z hlediska montážní sady. Bezpečnostní kování lze použít na dveře o síle až 100mm.

Varianty bezpečnostního kování

Na trhu jsou tři základní varianty bezpečnostního kování.

  1. klika-klika
  2. klika-koule
  3. klika-madlo

Všechny splňují bezpečnostní kritéria (viz. certifikát) a tak výběr odpovídá potřebě použití a zvyklostem konkrétních uživatelů. Také zda se vnitřní strana dveří otvírá napravo nebo doleva.

Zajišťujeme prodej, servis a odborné montáže bezpečnostních kování renomovaných výrobců , více se dozvíte na tel.: 777 287 498

Na základě našich dlouholetých zkušeností doporučujeme bezpečnostní kování od prověřených výrobců:

výrobni kování na dveře