Nejvíce používané zámky, vložky a závory s ohledem na požadované zabezpečení

nejvíce používané zámky

Výrobky firmy FAB

Celoplošná závora FAB

Tato závora spadá do skupiny prvků, s výrazným zabezpečením vašeho majetku. Montuje se zevnitř na jednokřídlé vchodové dveře a proto se tyto dveře musí otevírat dovnitř. Zda jsou pravé či levé nerozhoduje. Závora chrání dveře před násilným vniknutím zvenčí přes celou jejich šířku. Kromě násilnému vyražení také zabraňuje jejich vysazení z dveřních závěsů. V kombinaci s cylindrickou vložkou napřiklad FAB 200RS (nebo i vložkami ve čtvrté bezpečnostní třídě) se ochrana ještě zvyšuje. Tento typ vložky je chráněn bezpečnostním štítem, který ochraňuje samotnou vložku proti odvrtání a vylomení. Závora se uzamyká zvenku i zevnitř přes cylindrickou vložku.

Mechanický samozamykací zámek

Samozamykací zámek je výborným řešením pro bytové domy, kde je velký pohyb lidí a tudíž se zvyšuje nebezpečí, že dveře zůstanou odemčeny a nalákají zloděje. U samozamykacího zámku dojde k automatickému uzamčení při každém zavření dveří. Při tomto úkonu je do těla zámku zatlačena o protiplech zajišťovací střelka. Tím dojde k automatickému vysunutí závory ve dvou bodech a k zablokování střelky. Tato střelka je oboustranná, takže umožňuje namontovat zámek na pravé i levé dveře a to na bezpečnostní a protipožární. Při otvírání z venkovní strany je zapotřebí odemykat odpovídajícím klíčem. Vnitřní strana má tzv. panikovou funkci, což umožňuje otevřít dveře pouhým zatlačením na ně, nebo klikou.

Přídavný zámek FAB 1572

Vstupní dveře můžeme dodatečně zabezpečit přídavným zámkem. Toto řešení je cenově dostupné a zámek se velmi lehce montuje. Můžete si vybrat z černé nebo bílé barvy. Zámek se skládá z cylindrické vložky, která je z venkovní strany opatřena ochranou proti odvrtání. Z vnitřní strany má knoflík pro snadné otevření a uzamčení zámku. Zámek je vložen do pouzdra- krytu skříně, která je z pevného plastu. Z tohoto plastu je také již zmíněný knoflík i protikus zámku. Běžně se dodává se šesti klíči. Zámek lze doplnit řetízkem.

Více informací o zámcích FAB naleznete na http://www.fab.cz/produkty

 

Vícebodové lištové zámky firmy Winkhaus

Mechanické

Uzavírání pomocí hříbků a excentrů

Tento druh zámků se nejčastěji používá na vchodové a vedlejší vchodové dveře. Je velmi dobře cenově dostupný a dodatečné navýšení uzavíracích bodů zvětšuje těsnost a odolnost proti násilnému vniknutí. Podle konkrétního typu se zámek zamyká buďto klíčem STV-F nebo otočením kliky STV-FG a nebo kombinací těchto dvou systémů. Montáž zámků je velice snadná, protože se nemusí frézovat kapsy pro uzavírací mechanismus, ani pro protiplechy. Díky tomu se daří udržet nízké náklady na skladování vícebodových zámků easyLock, což se kladně projevuje na ceně. Další výhodou těchto zámků je, že se dají použít na pravé i levé dveře, a to díky snadnému přenastavení mimostředového válečku. Do zámku jde použít jakoukoliv cylindrickou vložku splňující normu DIN 18254/EN 1303 möglich, a to díky zámkovému kastlíku, který odpovídá normě DIN 18251 pro všechny rozety a dveřní štítky.

Vícebodové zámky s masivními hákovými závorami

Tento typ zámků má mnoho variant. Dají se namontovat na vchodové dveře, vedlejší vchodové dveře, balkonové dveře, dvoukřídlé vstupní dveře i různé speciální, které musí splňovat určitá kritéria. Zámky se vyrábí ve variantě 3 a 5 háků nebo 2 a 4 háky. Nadstandardně i více háků. Masivní hákové závory se vyrábí z oceli. Stabilitu a vysokou odolnost proti násilnému vytržení křídla dveří z rámu zajišťuje rovnoměrné rozložení zatížení po celém rámovém prvku. To je způsobeno díky paralelnímu působení sil háků na protiplech a na rám, protože tyto háky optimálně zapadnou jak do protiplechu, tak se doslova zaryjí do samotného rámu dveří. I když jde o velice ochranný zámkový systém, jeho namontování je jednoduché a díky tomu se těší velké oblibě.

Zámek s čepy nebo dvojitými závorami

Tyto zámky jsou velmi spolehlivé. Montují se i dodatečně. Dají se bez obtíží přidělat na dveře ze dřeva, plastu a hliníku a to i na pravé nebo levé křídlo dveří. Řemeslníci a ostatní zákazníci, kteří se zabývají montováním zámků, jistě ocení značnou toleranci při montáži u zámků solidLock. I přes tuto toleranci se nesnižuje komfort bydlení. Dveře dovírají těsně, takže nedochází k únikům tepla. Oboustranně skosené čepy dvojitých závor, které splňují výše uvedené normy DIN, spadají do skupiny zámků pro bezpečnostní dveře. Tyto čepy se otočením správného klíče zablokují a nelze je zatlačit zpět ani společně a ani jednotlivě. Celý zámkový mechanismus lze odemknout pouze odpovídajícím klíčem. Komponenty náležící k zámku jsou vzájemně sladěny a garantují tak spolehlivé uzavření dveří.

Automatické

Automatické vícebodové zámky s masivními hákovými závorami

Tříbodový zámek autoLock AV2 s certifikací třídy A v sobě zahrnuje více ochranných prvků. Tyto prvky jsou velmi účinnou ochranou proti vyhmatání, odvrtání vložky, vylomení a vysazení dveřního křídla. Při samotném zavření dveří dojde již k zapadnutí dvou masivních hákových závor hluboko do protiplechových kapes. Ve vysunuté koncové poloze závory dojde k zaaretování háků. To téměř znemožňuje jejich zpětné přitlačení platební kartou nebo jinými předměty. Opětovné otevření se děje pomocí kliky zevnitř a pomocí klíče zvenku. Pro ještě větší ochranu se nabízí manuální pojistka, která se dá do chodu po otočení klíčem. Ten zcela vysune západku v hlavním tělese zámku. Zámkový systém je také opatřen pojistkou proti chybné manipulaci tudíž nedovření dveří. Při náhodném otevření se dveře nevylomí z rámu.Tyto zámky jsou kompatibilní s ostatními výrobky firmy Winkhaus. Automatické vícebodové zámky jsou inteligentním a komfortním řešením zabezpečení vašeho majetku i vás.

Všechny nabízené produkty této firmy pro dveře naleznete na http://www.winkhaus.cz/produkty,4179/pro-dvere,4224/

 

Vícebodové rozvorové systémy CISA, CR, ATRA

Vícebodové rozvorové zámky splňují nároky na vysoké zabezpečení vstupu do bytu, domu včetně garážových vrat, kanceláře a dalších objektů. Montují se na stávající dveře všeho druhu (pravé, levé, jednokřídlé, dvoukřídlé). Samotný vícebodový zámek s cylindrickou vložkou odolává všem běžným pokusům o vniknutí jako je vyhmatání cylindrické vložky, odvrtání a rozlomení cylindrické vložky. Spadá do bezpečnostní třídy 3 nebo 4, podle uděleného certifikátu (odolnosti proti násilnému překonání).

U zámků s trezorovým klíčem výše uvedené způsoby možného překonání zcela odpadají. Zámek je navíc odolný proti leptání kyselinami. Tělo zámku a protiplech jsou vyrobeny z ocele. V těle jsou umístěny pozinkované ocelové závory. Vícebodový zámek v kombinaci s teleskopickými táhly a závorou úspěšně odolává vyháčkování a vysazení dveří z pantů, vypáčení a vykopnutí dveří, což je velmi jednoduchý a nejčastější způsob násilného otevření dveří. Dále pak proti roztažení zárubní.

Pro větší pevnost dveřního křídla lze dveře oplechovat hlubokotažným ocelovým plechem. Tímto se z nich stanou pancéřové. Celý systém i plech lze skrýt pod čalounění, které navíc dveře zateplí a zmírní průchod hluku.

 

Kvalitní a spolehlivé značky, které doporučuje Bezpečná Praha jsou

Hobes
Fab
Winkhaus
Roto
Bks
Kvf
Euro-Elzett
GU
Rostex
Abloy
Berra
Schuring
CR
Cissa
doplňkově: Atra, Mottura