Bumping - princip a ochrana proti němu

Bumping

Pomocí speciálního klíče (bump key, od toho název bumping) se dá otevřít cylindrická vložka, aniž by na ní byly známky poškození. Nedá se tedy dost dobře prokázat vniknutí nepovolanými osobami, a tudíž se těžko vymáhá úhrada pojistného plnění. Proto je dobré si pořídit vložku s vyšší ochranou bezpečnostní třídou, nebo nějaký další bezpečnostní prvek navíc. Zámky které mají starší a použité vložky bez přidaných ochranných prvků, podléhají tomuto rychlému způsobu vloupání nejčastěji.

Cylindrické vložky EVVA-GUARD, které mají 3. a 4. bezpečnostní třídu (FPS, EPS, ICS, 3KS, MCS) jsou proti této metodě testovány a certifikovány, přičemž nejúčinnější proti vniknutí je 4.třída. Obdobně bumpingu odolné bezpečnostní vložky je možné najít i u dalších výrobců. Rádi vám s jejich výběrem a instalací odborně pomůžeme - Bezpečnostní zámky a vložky.

A jak si vlastně zloděj otevře zamčené dveře? Tento speciální klíč (polotovar), který je zpravidla vybroušen na univerzální krajní pozici, zasune zloděj do zámku. Následuje dynamický úder do klíče, který může náhodně seřadit stavítka cylindrické vložky a tím dojde k otevření dveří.

Tento způsob naštěstí nefunguje vždy a na všechny typy cylindrických vložek. Zkontrolujte si ještě dnes, zda nemáte ve vašich dveří zastaralou vložku, která není proti této metodě ochráněna.

Podívejte se na video, jak snadné je otevřít vložku, která není proti bumpingu odolná (nejdůležitejší část nalezenete kolem času 2:00 )