Jak vybrat ty nejúčinnější dveře, aby co možná nejlépe ochránily vás i majetek před zloději?
Dnešní trh nabízí nepřeberné množství dveří různých typů, druhů, s různým stupněm zabezpečení od mnoha výrobců. Jak se lépe zorientovat, vám může pomoci těchto pár rad.
Výběr bezpečnostní třídy dveří
Pro běžného uživatele je dostačující bezpečnostní třída 3. a 4. Pokud byste chtěli zvolit dveře třídy 1., snad kvůli ceně, tak ty vás téměř neochrání. Dveře z 2. bezpečnostní třídy už jsou o něco odolnější, bohužel jejich odolnost vůči útočníkovi je krátká (3min). Pro dveře s 5. třídou se většinou rozhodnou lidé, kteří potřebují ochránit velmi cenné věci jako originály obrazů či jiných výtvarných děl, šperky, cenné poštovní známky a jiné sběratelské kousky. Kvalitní pojistka a dobře vyjednané podmínky u pojišťovny by měly pokrýt běžné škody způsobené případným zlodějem. Nejvyšší 6. bezpečnostní třídou se prakticky označují pouze sejfy, tedy dveře k trezorům, do nichž spadají např. i muniční sklady. Do trezoru by se měly ukrývat skutečné cennosti. Nejbezpečnějším sejfem se zdá být ten bankovní.
A cože to ta bezpečnostní třída je?
Bezpečnostní prvky jako dveře, mříže, zámky, zámkové vložky, kování a jiné jsou zařazeni podle norem ČSN EN 1627 až ČSN EN 1630 do určité bezpečnostní třídy a nesou tak její označení. Bezpečnostních tříd je celkem 6 a řadí se do tzv. bezpečnostní pyramidy, přičemž nejvyšší číslo skýtá největší ochranu a naopak nejnižší číslo téměř žádnou. Bezpečnostní dveře jsou řazeny do bezpečnostní třídy 1-5. Pro značení bezpečnostní třídy se používá od roku 2012 zkratka RC. Stupeň bezpečnostní třídy (RC) je dán tím, co musí vydržet bezpečnostní prvek při případné snaze o překonání zlodějem a jeho nářadím.
RC1 – Musí odolat příležitostnímu zloději, který při vloupání sází na malé jednoduché nářadí a fyzické násilí (kopání, narážení ramenem, zdvihání, vytrhávání). Zloděj nemá žádné zvláštní znalosti o úrovni zabezpečovacího systému, má málo času a pokouší se nezpůsobit hluk.
RC2 – Musí odolat příležitostnímu zloději, který má malé znalosti o úrovni odolnosti zabezpečovacího systému, má málo času a snaží se nezpůsobit hluk. Jinak používá nářadí a násilí jako v případě RC1.
RC3 – Odolá zloději, který používá páčidla až do délky 710 mm, aby dosáhl zvýšeného fyzické násilí, například delší šroubovák, dále ruční nářadí (malé kladívko, důlčíky, mechanickou ruční vrtačku). Zloděj má určité povědomí o systému uzávěru a s nářadím je schopen svých znalostí využít.
RC4 – Odolá zkušenému zloději, který používá navíc zámečnické kladivo, sekeru, dláta, sekáček, přenosnou akumulátorovou vrtačku atd. Toto další nářadí umožňuje zloději rozšířit počet způsobů napadení, případně jejich kombinace ( páčení, vrtání, sekání a podobně). Problém hluku neřeší.
RC5 – Odolá i velmi zkušenému zloději, který používá jednoruční elektrické nářadí (např. úhlovou brusku do průměru kotouče 125 mm, přímočarou pilu…) a při překonávání zabezpečení se neznepokojuje se způsobeným hlukem.
RC6– Velmi zkušený zloděj, který navíc používá obouruční elektrické nářadí (např. úhlovou brusku do průměru 230 mm, přímočarou pilu…) a při překonávání zabezpečení se neznepokojuje se způsobeným hlukem.
Pokud potřebujete pomoc s výběrem vhodné úrovně zabezpečení pro vaše bezpečí, neváhejte nás kontaktovat.
Materiály používané u bezpečnostních dveří
Nejvhodnějším materiálem na vstupní bezpečnostní dveře je pozinkovaný plech a pevné ocelové jádro. Tyto materiály nereagují na vlhko, teplo ani chlad.Z hlediska fyzického překonání, je mnohem obtížnější, proříznout nebo provrtat plech oproti dřevu nebo plastu. Díky novým technologiím se dá i vzhled kovových dveří dokonale sladit s celým objektem. Na povrch lze použít lamino, masiv, dýhu i plast. Velmi oblíbená je fólie pro svoji snadnou údržbu a realistické pojetí dekoru dřeva, která se za horka nataví na plech dveří. Ve stejném provedení jsou k dostání i zárubně.
Doplňkové prvky zabezpečení dveří
Bezpečnostní dveře by měli mít i další bezpečnostní prvky, aby splňovali podmínky zabezpečení. Mezi tyto ochranné prvky patří pevný ocelový rám dveří (dveřní zárubeň), jistící čepy, bezpečnostní zámek včetně cylindrické vložky a pevné bezpečnostní kování. Zárubeň by měla mít více jistících bodů a měla by být zesílená v místě zámku. Většinou se vyplatí s výměnou dveří rovnou investovat i do výměny zárubně. Jedná se o drobný stavební zásah, takže je ideální ho provést v průběhu rekonstrukce bytu. Konstrukce samotných dveří by měla být celokovová, dvouplášťová, s vodorovnými a svislými výztuhami, které jsou k sobě pevně svařeny. Křídlo by mělo být kryto z obou stran pozinkovaným plechem (viz. výše) a finální povrch můžou tvořit výše uvedené materiály v kombinaci se sklem. Nedílnou součást vnitřku dveří tvoří tepelná a zvuková izolační vrstva.
Ochranu dveří proti vysazení v odemknutém stavu zajišťují jistící čepy, které se zasouvají do zárubní. Mohou být pasivní (nepohyblivé), přidělané na dveřích a zasouvají se do zárubní zavřením dveřního křídla. Druhou variantou čepů jsou aktivní (pohyblivé). Ty jsou spojené s uzamykacím mechanismem a do otvorů v zárubních se zasouvají klíčem. Aby dobře fungovali je potřeba, otočit klíčem do konečné polohy, pro úplné zasunutí čepů do děr.
Rozvorový systém je optimálním řešením uzamykání dveří. Je centrálně propojen s aktivními čepy a spolu s nimi tvoří nerozebíratelný celek. Vložka je cylindrická a pro zachování bezpečnostní třídy dveří by měla mít stejnou třídu jako dveře, na kterých je osazena, tedy 3. nebo 4. Další požadavek na zachování bezpečnostní třídy je použití bezpečnostního kování v téže třídě. Pokud použijete kování s předkrytím, ochráníte tak zámkovou vložku před odvrtáním a vyhmatáním planžetou.
Při výměně zárubně, což je dobré vždy, když měníte dveře, je nezbytné její vybetonování a usazení. Pro velmi odolné kotvení lze použít ještě rámové hmoždinky, jejichž instalace je navíc i velmi rychlá.
Spolehlivý výrobce a dodavatel
Vybrat správného dodavatele bezpečnostních dveří je opravdu úkol nelehký. Jak jsme se již zmínili, výrobců a typů dveří je mnoho. Každé dveře budou potřebovat záruční a pozáruční servis a proto je dobré, vybrat si firmu v dosahu vašeho bydliště (do cca 80 km). Dalším kritériem je pečlivá kontrola certifikátů nabízených výrobků. Také je dobré si zjistit nějaké provedené realizace a jít se podívat, v jaké kvalitě je práce odvedena. Doba dodání a celkové jednání, by zase mohli něco napovědět o pružnosti a profesionalitě firmy. V neposlední řadě se dotázat, spolupracuje-li firma, kterou jste si vybrali, delší dobu s odběratelskými či partnerskými společnostmi a informujte se u nich.
Nadstandardní výbava zabepečení
Užitečným nadstandardem může být sjednocení klíčů, omezovač otvírání, elektronické zabezpečení, protipožární zpěňující páska nebo protipožární panoramatické kukátko.
Pokud se rozhodnete pro protipožární dveře, měly by pevně doléhat do futer a vyplnit tak po obvodu celý dveřní otvor. Dveře mají instalované kvalitní protipožární vložky a jsou tak schopny odolávat plamenům minimálně po dobu 30 minut. Podle evropských norem jsou protipožární dveře hodnoceny z hlediska izolace a celistvosti (El..) a z hlediska radiace a celistvosti (EW..). Podle toho zjistíte, jak dlouhou dobu dokáží dveře odolávat přímému ohni a za jak dlouho se přenese vysoká teplota z jednoho prostoru do druhého.
Izolační schopnosti
Dobrá tepelná izolace dveří už je snad samozřejmostí. Určitě však oceníte i zmírnění zvuku, který prochází vašimi dveřmi. Kvalitní, tepelná a zvuková izolační vložka, která je ukryta uvnitř dveří, by měla zvýšit váš komfort bydlení.
Cenová dostupnost
Cena bezpečnostních dveří je poskládána z mnoha komponentů a odvíjí se od vašich požadavků. Obvykle se pohybuje mezi deseti a čtyřiceti tisíci. Záleží na bezpečnostní třídě, rozměru, druhu kování, zámku, zámkové vložce, povrchové úpravě či protipožární odolnosti a mnoho dalšího. Můžete si však nechat i bezpečnostně upravit své stávající dveře, což je vhodné pokud máte například atypické dveře a nebo původní dveře v památkově chráněné budově. Na vnitřní stranu dveří se namontuje ocelová konstrukce s rozvorovým systémem a váš byt je zase o něco bezpečnější.
Ověření výrobci bezpečnostních dveří
Mezi renomované výrobce bezpečnostních dveří patří Sherlock, Napako, Bedex, Next, Adlo.Všechny uvedené značky mají svoji nabídku dokonale propracovanou i z estetického hlediska. Pevný ocelový rám s pláštěm z pozinkovaného plechu, uvnitř polyuretanová tepelně izolační výplň a těsnění dveřního křídla i zárubně. Tak lze stručně charakterizovat nejběžnější bezpečnostní dveře.
Nyní již máte důležité informace k zabezpečení vašeho majetku. Vyberte pro sebe optimální řešení a začněte chránit svůj majetek i sebe.
Pro výběr a koupi nových bezpečnostních dveří Napako a Sherlock volejte naši linku : 777 287 498.