Rady a tipy pro správné zabezpečení majetku
Připravili jsme pro vás několik základních a praktických rad, jak zabezpečit váš majetek. Vše vychází z našich bohatých zkušeností v oboru zabezpečení majetku a z doporučených tipů od Policie ČR.
- Dbejte na řádné zabezpečení bytu, tzn. kvalitní dveře a bezpečnostní zámky.
- Mějte byt řádně pojištěn.
- Pro rychlejší a efektivnější případné jednání s pojišťovnou si pořiďte foto či videodokumentaci všech cenných věcí v bytě, včetně jejich výrobních čísel.
- Cenné věci ukládejte do bezpečnostního trezoru, nejlépe pevně zabudovaného ve zdi.
- Základem jsou kvalitní dveře s bezpečnostním zámkem, vložkou a štítem, které jsou odolné proti rozlomení, odvrtání, prokopnutí a vysazení.
- Důkladně zabezpečit také ostatní stavební otvory, jako například sklepní okénka, okénka na toaletách, zadní dveře, apod.
- Vhodné jsou i ochranné folie na okna
- Dbejte na řádné uzamykání dveří bytu i celého domu.
- Při odchodu z bytu či domu, byť jen na krátkou dobu, pečlivě uzavřeme všechna okna.
- Pokud se přestěhujeme do nového bytu, ihned jakmile to bude možné, vyměňme zámky.
- Při odchodu z bytu , nebo domu dveře nenechávejte pouze zabouchnuté, ale vždy je zamkněte.
- Je třeba dbát na to, aby společné prostory v domě, jako jsou chodby, schodiště, sklepy, byly řádně osvětleny, a aby klíče od nich měli pouze nájemníci či majitelé bytů.
- Pokud máte vstupní dveře do bytu osazeny kukátkem, či poštovní schránkou, zabraňte tomu, aby bylo vidět dovnitř.
- Na zvonky a dveře a schránky uvádějte pouze své příjmení v množném čísle bez titulů.
- Nikdy neotvírejte dveře hned, jakmile na vás někdo zazvoní. Raději se přesvědčte nejlépe panoramatickým kukátkem, kdo je za nimi. Pokud otvíráte, použijte bezpečnostní řetízek.
- Osoby nabízející různé služby si raději prověřte, nejlépe telefonátem na jejich firmu. Měly by se též prokázat příslušným průkazem.
- Osoby nabízející podomní prodej, včetně různých rádoby zabezpečovacích hromadných akcí nepouštějte do svého bytu a raději je vykažte i z domu.
- Přijdete-li domů a naleznete pootevřené dveře, do bytu vůbec nevstupujte a okamžitě přivolejte policii. Zabráníte tak zbytečnému zničení případných stop po pachatelích.
- Bezpečnost oken zvyšují vedle okenic mříže a rolety.
- Okna je dobré vyztužit bezpečnostní fólií, která zpomaluje postup pachatele a v některých případech i případného požáru.
- Vrstvené bezpečnostní sklo může nahradit mříže, které nepůsobí příliš esteticky. Takovéto sklo má vysokou odolnost proti násilnému vniknutí.
- K signalizaci narušení okenních prostor lze využít různá čidla. Vhodná jsou zejména kontaktní (mechanické a magnetické kontakty) a čidla destrukčních projevů (čidla vibrační, seismická a akustická). Na tyto prvky navazují čidla pohybu. Jedná se především o pasivní infračervená čidla (PIR) a čidla ultrazvuková.
- Pokud je třeba zabezpečit majetek vyšší hodnoty, je vhodné pořídit si moderní elektronický zabezpečovací systém (EZS), který je sestaven z několika základních součástí detektoru, ústředny, ovládacích a signalizačních prvků.
- O své klíče se starejte jako o svou peněženku, nebo doklady a nenechávejte je bez dozoru.
- Zmínit lze i signalizační sirény, které vydávají hlasitý proměnlivý pronikavý zvuk, který, který upozorňuje okolí na poplach a znepříjemňuje pobyt pachatele v jeho dosahu.
- Dbejte na řádné uzamykání nejen vstupních dveří do bytu, ale i do domu.
- Dbejte na řádné osvětlení prostor kolem domu a v něm.
- Buďte obecně všímaví k tomu, co se děje ve Vašem domě.
Před odjezdem na dovolenou
Nemůžete se dočkat až vyrazíte na dovolenou? Zkuste před každým odjezdem uplatnit pár následujících rad, které podsttně zvýší pravděpodobnost, že i váš návrat z dovolen bude radostný, bez nepříjemných překvapení a komplikací.
- Přerušte dodávku poštovních zásilek, anebo si zajistěte pravidelné vybírání schránky spolehlivou osobou.
- Nenechávejte zatažené závěsy či žaluzie. Požádejte někoho známého, aby Vám chodil byt pravidelně kontrolovat.
- Pokud je to ve Vašich možnostech, vytvořte zdání, že je v bytě přítomna nějaká osoba. K tomu se dá využít elektronické spínací zařízení, které lze nastavit tak, že se v určitém čase rozsvítí světla, zapne televize, apod.
- V případě rodinného domu pečlivě zkontrolujte jeho okolí. Nenechávejte zde žebříky a jiné nástroje, které by pachatel mohl použít ke vloupání.